הצטרפו אלינו הערב גם בוגרים, מחמם את הלב לראות יחד גם את הצעירים וגם את הותיקים. טיש של סוף הזמן זה בדרך כלל מאוד אינטימי, המספרים לא גבוהים כמו היום בדרך כלל, אבל אני רוצה לשתף תחושה אישית. מאז שכל הסיפור הזה התחיל לפני שלושה - ארבעה שבועות, אנחנו בתקופה של עשיה. אני חושב שלימדתי הרבה יותר עכשיו מאשר בזמנים דומים בעבר. ועכשיו כשאני יושב פה ב23:00 בלילה ולא יושב עליי שום שיעור, גורם לי להרגיש את הגעגוע.

קודם כל לתלמידים - הזום נחמד ושיעור בזום מאפשר ללמד, אבל בטיש של סוף הזמן אמורה להיות תחושה של מגע אישי, תחושה שאתה נותן למישהו יד בסוף ה'ותיקין' ואתה מאחל לו חג כשר ושמח. מה שאני מרגיש זה כמו אדם שעומד בחלון והבן שלו מעבר לחלון והוא נותן נשיקה לחלון, זה לא זה. כשאני רואה פה כל מיני שמות, כאמור גם מהעבר הרחוק והקרוב יותר, אנשים שאם הייתי פוגש אותם ברחוב הייתי מחבק אותם ואני כרגע רואה אותם יושבים בתור משבצות על המסך שלי, יש בזה המון געגועים. זה גורם לי להבין שמרוב עשיה לא הרגשתי את החסרון. את הריחוק מכם ומבית המדרש. אני יושב פה בחדר, ובפעם הראשונה קשה לי כי אני מתגעגע לבית המדרש. מתגעגע למקום, לכסא העץ, מתגעגע להכל, געגוע למקום שאתה חי בתוכו.

הזמן במידה רבה התחלק לשניים, יש את השבועות האחרונים וכל הזמן שלפני כן. למרות שעבר פחות מחודש מאז תחילת אדר נדמה שאנחנו בעולם אחר. ברוך השם היה זמן טוב ולימוד פורה. יישר כח לכל אחד ואחד. יישר כח לכלל הר"מים וכל שאר הצוות שעבדו כל הזמן ובוודאי בשבועות האחרונים מעל ומעבר.

תורה שאדם לומד בעתות מצוקה ומשבר, בתנאים לא תנאים מתוך מצוקה או מתח נפשי, זו חוויה מכוננת. כשאדם לומד בתנאים לא תנאים, למשל התורה שלמדתי במלחמת לבנון, לא אגיד שזה היה בתנאים האופטימליים ללמוד, אבל זה נשאר חרוט בנשמה. התורה הזאת מחברת אותך לחיים, לתורת חיים. אני משוכנע שהלמידה המקוונת שנעשתה בשלושת השבועות האחרונים תישאר אתכם לאורך חייכם, אתם תזכרו את התורה שלמדתם בזמן הזה. אתם תזכרו שהתורה היא "מגנא ומצלא" במובן עמוק, בעיתות של קושי היא מחברת את האדם לדברים הכי בסיסיים והכי עמוקים בהוויה שלו.

Nissan5780 morning in the BM full

 

virtualiweb2


 yemei iyun betanakh

 ימי העיון בתנ"ך – קיץ תשפ"א
לזכר משה (מושקו) מושקוביץ ז"ל

ימים ראשון עד רביעי ב'-ה' במנחם אב תשפ"א 11-14.7.21
יום סיור התקיים ביום חמישי כ"ח בתמוז תשפ"א 8.7.21

בחסדי שמיים יכולנו השנה לשוב ולהיפגש פנים אל פנים, לאור הסרת מגבלות הקורונה.
בימי העיון השנה היו שתי תוכניות: תוכנית מקוונת ותוכנית פרונטלית באלון שבות. כל משתתף בחר בכל יום באיזה מן המוקדים היה מעוניין ללמוד. לפרטים נוספים>


hedetzion25final


bamidbar rym ki bekarov front160

כרך 'במדבר' - השלישי בסדרת 'כי קרוב אליך' של ראש הישיבה הרב יעקב מדן. ניתן להזמין כאן>>

בכרך 'במדבר' של סדרת 'כי קרוב אליך' ממשיך הרב יעקב מדן את הקו שהתווה בכרכים הקודמים ומחבר בין פשט הכתוב ובין דברי חכמים. נושאי חומש הפקודים רבים הם – מצוות לשעתן מחד גיסא ומצוות לדורות עולם מאידך גיסא. הנדודים במדבר וכיבוש עבר הירדן המזרחי. המשברים הרבים שעם ישראל עבר מיום שעזב את הר סיני ועד שבא אל ערבות מואב. נוסף לספרים הקודמים, ישנו ניסיון לפגוש את המקומות שבני ישראל עברו בהם שחלקם נמצא במדינת ישראל וחלקם במדינות השכנות – כל אלו זוכים כולם לעיון מעמיק. ההשוואות עם סיפורי תנ"ך אחרים, המאפיינות את דרכו העיונית של הרב מדן, מציידות את קוראיו בפרספקטיבה חדשה ומפתיעה לגבי הסיפורים המוכרים.


הצטרפו אלינו בלימוד בערוצי המדיה השונים של הישיבה!


הר הספרים היהודי 

har hesoforim hayehuda web2

במהלך יובל שנותיה זכתה ישיבת הר עציון להוציא ספרים רבים בתחומי עיון, תנ"ך, מחשבה ועוד. לרגל שנת היובל בית הישיבה וארגון הבוגרים מכריזים על מיזם ייחודי להפצת ספריית הישיבה ותורתה הייחודית ברחבי קהילות ישראל.

shiurei RAL newrelease web
שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין בגמרא על מסכתות פסחים, גיטין, ב"מ- השואל, בב"ב- חזקת הבתים, זבחים, טהרות, דינא דרגמי והוריות. למשלוח ישירות לביתכם>>תורת חסד - ביבליוגרפיה של כתבי מו"ר הרב ליכטנשטיין זצ"ל

לידיעתכם: לאחרונה הועלה עדכון של כתבי מורנו הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל, בקישור זה. נתווספו קישורים למאות מאמרים, כך שכמעט 90% ממאמרי הביבליוגרפיה עכשיו נגישים ברשת!בית המדרש לנשים במגדל עז 

מרחיב את תוכניות הלימוד ומזמין את המעוניינות להתעניין ולהירשם לתוכניות השונות: בית מדרש ערב לנשים - (פתוח לכלל נשות גוש עציון והסביבה); תכנית מתקדמת בגמרא - לנשים הרוצות להעמיק את לימודם בגמרא; תכניות שנים ג-ד - מיועדות לסטודנטיות ובוגרות תואר ראשון שרוצות לשוב אל עולם הלימוד הבית מדרשי - 2 מסלולי לימוד: מסלול מחשבה ומסלול גמרא "מאה שנים לא כתבו כך על הגמרא"  

הרב עמיחי גורדין מדבר בהתלהבות על המפעל של ראש הישיבה הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל. 

le zikhro shel RYA

לזכרו של מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"להציבור מוזמן לשתף אותנו בסיפורים אישיים, תנחומים, הספד, קבצי אודיו או וידאו על ראשי הישיבה, מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"ל ומו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל דרך טופס זה. במידת האפשר נפרסם חלק מהקבצים.להיות תלמידו של הרב עמיטל זצ"ל
מתוך ראיון עם הרבנית מלכה פיוטרקובסקי

"כשהרב יהודה עמיטל זצ"ל נפטר, הרב יובל שרלו הספיד אותו וסיפר שישב איתו פעם אחת בפאנל וסבר הפוך לגמרי ממנו. הרב עמיטל היה מורו ורבו, ושרלו, בברכיים נוקשות, בפני ציבור של מאות בני אדם, קם ואמר, 'כל מה שיש לי למדתי מהרב עמיטל, אף על פי שאני עומד לומר את ההפך המוחלט ממנו'. קם הרב עמיטל ואמר: 'סוף סוף יש לי תלמיד אחד אמיתי'". VBM English KMTT Revava Migdal Oz Herzog Collegeימי העיון בתנ"ך בשנת תשע"ג יתקיימו בימים א-ה, כ"ט בתמוז - ד' במנחם אב (7-11.7.13)
י
ום הסיורים יתקיים ביום חמישי י"א באב (18.7) 

בין כתלי הישיבה
מה מתרחש אצלנו