כ בסיוון, יום העליה ה49 לאלון שבות.

aliya alon shevut

סיפר יהושע כהן (ממקימי בי"ס שדה כפר עציון):

הרגשנו כאורח שנטה ללון ונשאר בבית מארחו בעל כרחם של שניהם. באנו לשלושה חודשים מג' בכסלו ועד ר"ח אדר ונשארנו שנה וחצי. מדי יום ביומו היו נשואות עינינו אל גבעת העץ בה עבד הטרקטור בהכנת השטח שיועד לבתי הישיבה הראשונים באלון שבות.

חצי שנה לפני כן, בקיץ תשכ"ט, לאחר החלטת הממשלה שלא להפקיע שטחים המיועדים לכפר עציון ולאלון שבות, התעורר היאוש: כל קיומם של הישוב החדש והישיבה היו תלויים בהחלטה זו.

הרב עמיטל אסף את הבחורים וסיפר להם גלויות מה ארע, ובפעם הראשונה הוזכרה אפשרות התפרקות הישיבה. הבחורים נדהמו. קמתי והצעתי עליה פרטיזנית. הרב עמיטל ראה בכך הפגנה חסרת סיכוי... מאורעות אלו צפו ועלו למראה תמרוניו של מוביל המנוף הפורק את מטענו. כאשר ישבו בחדרנו מפעילי המנוף ושתו קפה ביום חורף אופייני בגוש, הרקיעה האופטימיות שחקים. לקראת פסח אנו עולים - כך חשבנו וחישבנו.

עבר הפסח, וכשקרב חג השבועות ועדיין דרכנו במקום, הועלתה תכנית של ייאוש. מתוך הנחה ברורה שאת כפר עציון צריך לעזוב תוך זמן קצר, יש לחפש מקום זמני לישיבה לשלושה חודשים עד שיושלם היישוב. הבחורים - חלקם הגיב בשלילה גמורה, חלקם באדישות. חלק אמרו בפירוש שיעזבו את הישיבה מכיוון שהם באו לגוש. צילו של משבר כבד ריחף באויר. מסקנתי היתה - עליה לאלון שבות בכל מחיר ומיד.

ערב שבועות הכריז הרב עמיטל "מכפר עציון אנו יוצאים", והוא קבע חגיגית את יום רביעי, כ בסיוון, ליום העליה. שבוע לפני תאריך העליה החלה פעילות מטורפת, כדי לארגן את העליה ולא לאפשר לאיש לחזור בו או לעכב. הבעיות הבוערות היו המים והחשמל, על כל השאר אפשר היה להתגבר, פחות או יותר...

בבוקר יום רביעי פרשנו את כבלי החשמל על הגגות והכנו את הכל לחיבור. מיד לאחר שנסע מפקח הבניה החל החשמלאי להתקין את החיבורים. מיכלית המים הגיעה. הגיעה מיכלית סולר, היא שאפשרה את הפעלת הגנרטור שהובא מתל אביב. העברת החפצים באמצעות משאית וטרקטור שהועמדו לרשותנו על ידי כפר עציון החלה בצהריים.

בשעות אחר הצהריים סידרו תלמידי הישיבה את חפציהם... בין הערביים סיים החשמלאי את מלאכת החיבורים, הגנרטור הופעל... ויהי אור. היה זה האות, אכן עלינו ליישוב.

(הדברים והתמונות מתוך כתב העת 'בעצם' וארכיון אלון שבות)

aliya alonshevut2  

rav yoel bin nun hachanot

חשוב לציין.

כ בסיוון, יום העליה לאלון שבות, הוא גם יום השנה לקרב בסולטן יעקב. תלמידנו זכריה באומל הי"ד שיחד עם חבריו צבי פלדמן ויהודה כץ נעדר לאחר קרב זה, הושב בחודש אדר תשע"ט, בחסדי שמיים ומאמצי כוחות הבטחון, לקבר ישראל. יהי זכרו ברוך.

virtualiweb2


 yemei iyun betanakh

 ימי העיון בתנ"ך – קיץ תשפ"א
לזכר משה (מושקו) מושקוביץ ז"ל

ימים ראשון עד רביעי ב'-ה' במנחם אב תשפ"א 11-14.7.21
יום סיור התקיים ביום חמישי כ"ח בתמוז תשפ"א 8.7.21

בחסדי שמיים יכולנו השנה לשוב ולהיפגש פנים אל פנים, לאור הסרת מגבלות הקורונה.
בימי העיון השנה היו שתי תוכניות: תוכנית מקוונת ותוכנית פרונטלית באלון שבות. כל משתתף בחר בכל יום באיזה מן המוקדים היה מעוניין ללמוד. לפרטים נוספים>


hedetzion25final


bamidbar rym ki bekarov front160

כרך 'במדבר' - השלישי בסדרת 'כי קרוב אליך' של ראש הישיבה הרב יעקב מדן. ניתן להזמין כאן>>

בכרך 'במדבר' של סדרת 'כי קרוב אליך' ממשיך הרב יעקב מדן את הקו שהתווה בכרכים הקודמים ומחבר בין פשט הכתוב ובין דברי חכמים. נושאי חומש הפקודים רבים הם – מצוות לשעתן מחד גיסא ומצוות לדורות עולם מאידך גיסא. הנדודים במדבר וכיבוש עבר הירדן המזרחי. המשברים הרבים שעם ישראל עבר מיום שעזב את הר סיני ועד שבא אל ערבות מואב. נוסף לספרים הקודמים, ישנו ניסיון לפגוש את המקומות שבני ישראל עברו בהם שחלקם נמצא במדינת ישראל וחלקם במדינות השכנות – כל אלו זוכים כולם לעיון מעמיק. ההשוואות עם סיפורי תנ"ך אחרים, המאפיינות את דרכו העיונית של הרב מדן, מציידות את קוראיו בפרספקטיבה חדשה ומפתיעה לגבי הסיפורים המוכרים.


הצטרפו אלינו בלימוד בערוצי המדיה השונים של הישיבה!


הר הספרים היהודי 

har hesoforim hayehuda web2

במהלך יובל שנותיה זכתה ישיבת הר עציון להוציא ספרים רבים בתחומי עיון, תנ"ך, מחשבה ועוד. לרגל שנת היובל בית הישיבה וארגון הבוגרים מכריזים על מיזם ייחודי להפצת ספריית הישיבה ותורתה הייחודית ברחבי קהילות ישראל.

shiurei RAL newrelease web
שיעורי הרב אהרן ליכטנשטיין בגמרא על מסכתות פסחים, גיטין, ב"מ- השואל, בב"ב- חזקת הבתים, זבחים, טהרות, דינא דרגמי והוריות. למשלוח ישירות לביתכם>>תורת חסד - ביבליוגרפיה של כתבי מו"ר הרב ליכטנשטיין זצ"ל

לידיעתכם: לאחרונה הועלה עדכון של כתבי מורנו הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל, בקישור זה. נתווספו קישורים למאות מאמרים, כך שכמעט 90% ממאמרי הביבליוגרפיה עכשיו נגישים ברשת!בית המדרש לנשים במגדל עז 

מרחיב את תוכניות הלימוד ומזמין את המעוניינות להתעניין ולהירשם לתוכניות השונות: בית מדרש ערב לנשים - (פתוח לכלל נשות גוש עציון והסביבה); תכנית מתקדמת בגמרא - לנשים הרוצות להעמיק את לימודם בגמרא; תכניות שנים ג-ד - מיועדות לסטודנטיות ובוגרות תואר ראשון שרוצות לשוב אל עולם הלימוד הבית מדרשי - 2 מסלולי לימוד: מסלול מחשבה ומסלול גמרא "מאה שנים לא כתבו כך על הגמרא"  

הרב עמיחי גורדין מדבר בהתלהבות על המפעל של ראש הישיבה הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל. 

le zikhro shel RYA

לזכרו של מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"להציבור מוזמן לשתף אותנו בסיפורים אישיים, תנחומים, הספד, קבצי אודיו או וידאו על ראשי הישיבה, מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"ל ומו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל דרך טופס זה. במידת האפשר נפרסם חלק מהקבצים.להיות תלמידו של הרב עמיטל זצ"ל
מתוך ראיון עם הרבנית מלכה פיוטרקובסקי

"כשהרב יהודה עמיטל זצ"ל נפטר, הרב יובל שרלו הספיד אותו וסיפר שישב איתו פעם אחת בפאנל וסבר הפוך לגמרי ממנו. הרב עמיטל היה מורו ורבו, ושרלו, בברכיים נוקשות, בפני ציבור של מאות בני אדם, קם ואמר, 'כל מה שיש לי למדתי מהרב עמיטל, אף על פי שאני עומד לומר את ההפך המוחלט ממנו'. קם הרב עמיטל ואמר: 'סוף סוף יש לי תלמיד אחד אמיתי'". VBM English KMTT Revava Migdal Oz Herzog Collegeימי העיון בתנ"ך בשנת תשע"ג יתקיימו בימים א-ה, כ"ט בתמוז - ד' במנחם אב (7-11.7.13)
י
ום הסיורים יתקיים ביום חמישי י"א באב (18.7) 

בין כתלי הישיבה
מה מתרחש אצלנו