מוקד קוד קופון: ROCK30

Rock Parshanei HaMikra 3D314

מאת ד"ר אביגיל ראק ז"ל

send_message

mazaltov-heb

Yiskor_Up_text2

כחומר ביד היוצר

מעשי חכמים בספרות חז"ל

עמרם טרופר

   

 

 

kechomer-beyad-hayotzerכחומר ביד היוצר: מעשי חכמים בספרות חז"ל מוסיף נדבך להבנת תהליך התהוותם של מעשי חכמים. הספר מנתח, על פי גישה חדשה, שישה סיפורים בספרות חז"ל ומנסה לחשוף את חומרי הגלם הספרותיים ששימשו את יוצריהם בעת יצירת הסיפורים – את 'החומר ביד היוצר'. ששת הסיפורים עוסקים בנושאים מגוונים: פולחן המקדש, קריאת שמע, שמעיה ואבטליון בירושלים, ייסוד הנצרות, קידוש השם ותולדות ישיבת פומבדיתא. העיון בהם שופך אור חדש על סוגים שונים של מעשי חכמים: על אגדות ומעשים הלכתיים, על סיפורים תנאיים ואמוראיים, ועל סיפורי ארץ ישראל וסיפורי בבל.

 

כחומר ביד היוצר בא להוכיח שמעשי חכמים אינם מדווחים בהכרח על אירועים היסטוריים אך הם גם לא נוצרו יש מאין. כל מעשה הוא פסיפס ספרותי, ויוצר המעשה שילב בו חומר ספרותי ותרבותי מגוון כדי להציג את מטרותיו הרטוריות והספרותיות. הספר פותח צוהר לפעילותם הספרותית של היוצרים: מאתר את מקורותיהם וחושף את הרקמה החיה שהשפיעה עליהם. הגישה החדשה שבה נוקט הספר יש בה כדי לשפוך אור על סיפורים רבים אחרים, הן מתקופת חז"ל הן מתקופות שונות ורחוקות.

 

ד"ר עמרם טרופר למד בישיבת הר עציון כתלמיד חו"ל ב1990. הוא מרצה בכיר במחלקה להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן-גוריון שבנגב. ספרו הראשון הוא:

Wisdom, Politics, and Historiography: Tractate Avot in the Context of the Graeco-Roman Near East, Oxford University Press, 2004

 

 

מס' קטלוגי: 185609

כריכה קשה: 265 עמ'

תאריך הוצאה: 5/2011

מוציא לאור: מרכז זלמן שזר

מחיר קטלוגי רגיל כולל מע"מ: 90 ₪

מחיר מבצע (גם באתר): 60.00 ₪

הספר במבצע מיוחד בהוצאה רק עד 15.6.2011, במחיר 60 ₪ בלבד.

 

 

לרכישה ישירה בהוצאה: מרכז זלמן שזר לתולדות ישראל, רח' ביתר 2, ת"ד 4179, ירושלים 91041, טל. 02-5650441, פקס. 02-6712388, דואל: mazi@shazar.org.il

www.shazar.org.il