עוד שערורייה: הגיע הזמן לאחוז את השור בקרניו? 

שיינה גולדברג

שיינה גולדברג מלמדת תלמידות ישראליות ואמריקאיות בבית מדרש לנשים מגדל עוז ליד ישיבת הר עציון. היא עלתה עם משפחתה לאלון שבות בחודש יולי 2011 לאחר שעבדה כיועצת הלכה ולמדה בישיבה התיכונית מעיינות בניו ג'רזי.

 

לפני שבועיים נחשפה שערורייה חדשה: עוד רב מחנך נאשם בהתנהגות מקוממת והרסנית עם תלמידותיו. הפעם ההאשמות כה חמורות, שראוי שרבנים מכל רחבי העולם, מישראל, מניו יורק ומלוס אנג'לס, על כל רצף היהדות האורתודוקסית,יתאחדו ויחתמו על כתב אזהרה לציבור. האדם המדובר נחשד במאות מעשים מגונים, והרס חיים אינספור.

Prominent-rabbi-and-educator-accused-of-grooming-abuse-of-power

עם כל הדיונים והתחושות הקשות טרם הצבענו על הבעיה האמתית, ולכן – למרות הסתייגותי העמוקה מכתיבה פומבית לגופו של אדם או של מקום – אני מבקשת לחשוף עוד פרק בסיפור.

את הרב המדובר הכרתי באופן אישי: לפני 18 שנה באתי לישראל לשנת לימוד במדרשה שבו הוא לימד. הוא התגורר עם משפחתו הצעירה במתחם הקמפוס, בדירה שמתחתי, ומהפעם הראשונה שבה פגשתי אותו הייתה לי תחושת בטן שעליי לשמור ממנו מרחק. היה משהו מפחיד בכך שזכר בעל פה את כל ציוני הפסיכומטרי שלנו עוד לפני שהגענו. הוא ידע בדיוק מי ומי הרשומות לאוניברסיטה יוקרתית, ויזם באובססיביות חברותות עם תלמידות ספציפיות. לעולם לא עם החלשות שבחבורה, רק עם 'הטובות והמבריקות'. זה היה משחק מבחינתו. אתגר. האם הוא יכול לפצח את הקשוחות ביותר? לשבור אותן ואחר כך לשקמן? היו נערות שהוחמאו מבחירתו בהן, ואחרות שנפגעו משום שלא עברו את סינוניו.

לאחר שחיזק את הקשרים הללו הוא נעשה מניפולטיבי, וטיפח פולחן עצמי ותלות של הבנות בו. הוא היה סרקסטי, נשכן, ציני, והשתמש בערמומיות בשכלו החריף ובידע התורני שלו. הוא היה מבריק, פשוט מבריק. הוא ידע סוגיות בעל פה, ונקודת מבטו, כמובן, הייתה תמיד "נכונה". מעולם לא יכולנו באמת לאתגר את קריאתו או את הבנתו, כי בעיני כולם הוא נתפס כתלמיד חכם האולטימטיבי. הוא שלט בתורה. והוא היה רק ​​בן27.

נשארתי מרוחקת, ובכל זאת חוויית הקשר אתו הכאיבה לי מאוד. מספר פעמים הוא הטיח בי כלאחר יד משפטים מרושעים כל-כך שהם גרמו לי לבכות עד שהתקשיתי לנשום, ותחושות קשות של בלבול ונטישה התעוררו בי כאשר ניסיתי להעלות את חששות באוזני חברות ומורים, ובמקום להקשיב לדבריי בכובד ראש הם גרמו לי לפקפק בעצמי.

אלו הבעיות האמתיות המטרידות את מנוחתי זמן רב כל כך. 

האיש הזה מעולם לא היה ראוי לשאת בתפקיד חינוכי. 

גם ידיעת כל התורה שבעולם לבדה אינה הופכת אדם למחנך שראוי להפקיד בידו כיתה של נשמות צעירות, שכל כך קל להשפיע עליהן.

זמן רב לפני שמישהו חשד בהתנהגות מינית בלתי הולמת, היה ברור כשמש שהוא נעזר בשיטות הוראה שאינן בריאות כדי לטפח קשרים עם התלמידות, אבל נדמה שאיש לא הבחין בכך מלבד כמה נערות תמימות.

ובכן, אני רוצה לדבר על זה. אני רוצה לדבר על מורים שמשתמשים בהפחדה וברגשות אשם לעתים קרובות וללא אבחנה כדי להניע ולעורר, על מורים המנסים במכוון לעורר בתלמידיהם תחושת ניכור כלפי עברם – כלפי הוריהם, משפחותיהם, בתי הספר שלמדו בהם, קהילותיהם, בתי הכנסת שלהם ואפילו כלפי רבני בתי הכנסת; מורים המרסקים את תלמידיהם כדי שיוכלו לשוב ולבנותם מחדש בדמותם; מורים המעודדים הערצה כלפי עצמם, שהערכתם העצמית תלויה בתלמידיהם; מורים חסרי מערכות קשרים אמתיות עם עמיתיהם כי "התמסרו" לתלמידיהם ולתלמידותיהם; מורים המלמדים את התלמידים שלא לבטוח בעצמם, שלא להסתמך על האינסטינקטים שלהם ולא להקשיב לקולות הפנימיים שלהם.

למרבה הצער, מורים כאלה אינם נדירים, אך איננו מדברים על הנזק שהם גורמים, על הצמיחה המהירה והשינוי שהם מטפחים שבדרך כלל אינם מחזיקים מעמד, ואם כן, הם גובים מחיר גבוה; על תלמידיהם שלעתים קרובות מוצאים את עצמם ריקים ואבודים שנים אחר כך; על רגשות האשם שנשארים לנצח; על מערכות היחסים שנהרסו בתהליך ועל התלות שנוצרה.

איננו מדברים על כך כי כרגע התמונה ורודה. המורה כריזמטי, שיעוריו עמוסי משתתפות; המורה מסורה כל כך לתלמידותיה והצמיחה נראית מרגשת ואמתית.

יש דרכים בריאות וחיוביות לחנך ולעורר צמיחה, בכל מסלול חינוכי – חרדי, מודרני ואחר. דרכים אלו בדרך כלל שורשיהן במידות כגון רחישת כבוד, ענווה, אחריות ואמון.

רחישת כבוד עמוק לתלמידים משמעותו להבין מהיכן באו ולהעריך את מי שהם; להעריך את מערכות היחסים שלהם עם בני משפחתם ועם חבריהם ולעודד אינטראקציות חיוביות ככל האפשר; משמעותה שאיפה לצמיחה אורגנית ואטית שהיא חלק מרצף, ואינה בנויה על נתק מוחלט מהעבר.

ענווה פירושה יכולת להודות בכישלונותינו ובמגבלותינו. זוהי יכולת לומר לתלמידינו שאין לנו תשובה כאשר איננו יודעים דבר מה. ענווה פירושה גם להבין כי הדרך שלנו איננה הדרך היחידה, ולפעמים מישהו אחר יודע יותר מאתנו, או יודע טוב יותר, או שפשוט יש לו מבט אחר על הדברים. ענווה פירושה הבנה שכל אדם הוא אינדיבידואל, וכי חשוב שתלמידות יטפחו ויפתחו את האינדיווידואליות במקום לדכא אותה; ענווה משמעותה כי המטרה אינה יצירת גרסאות מיניאטוריות של עצמנו.

נדרשת אחריות בשיטות ההוראה: הפחדה ורגשות אשם עשויים להיות יעילים בהשראת שינוי חד ומידי, אבל בטווח הארוך הם לעתים קרובות מובילים לספק עצמי, לטינה ולדיכאון. אחריות פירושה שעלינו המורים להיות כנים באשר לעליות ולמורדות של החיים, לתאר רגעים קשים שעלולים להתעורר ולהכין את התלמידים להתמודד אתם. אחריות משמעותה ליידע את התלמידות שלנו שגם לנו יש אתגרים, שאלות, מאבקים וספקות. הוראה באחריות פירושה התאזרות בסבלנות, כי צמיחה אמתית היא תהליך שנדרש לו זמן רב; זו הפנמה כי כדי שמשהו יופנם באמת על התלמידים לעמול רבות.

לבסוף, עלינו לחנך את תלמידינו לפתח בעצמם אמון. אמון ביכולתם לחשוב, לשקול דברים ולהחליט החלטות טובות. אמון בתחושות הבטן שלהם, לשים לב כאשר משהו מרגיש לא נכון. עלינו להאמין שתלמידינו הם טובי לב ושהם רוצים לעשות את הדבר הנכון, ואל לנו לבגוד באמונם כשהם משתפים בדאגה אלא להקשיב בתשומת לב רבה מאוד למה שהם אומרים לנו.

גם אם לא נסכים מהו בדיוק חינוך בריא, בואו נסכים לפחות מהו חינוך שאינו בריא.

אני מקווה כי בעקבות השערורייה הזאת לא נצקצק על 'מחנך אחד חריג' ונמשיך הלאה כאילו הכול בסדר. אסור לנו לאפשר לסקנדל להסיח את דעתנו ולהשכיח מאתנו מה היה בלתי נסלח בהתנהגותו כמורה גם לו לא נגע באיש מעולם.

מורים כמוהו מסתייעים בתרבות חינוכית המוקירה דמויות מבריקות וכריזמטיות ומתגמלת אותן, הגם שלעתים קרובות הן בעייתיות מאוד ומותירות מאחוריהן שבילים חרוכים בין צללי הצלחותיהם.

כקהילה עלינו להיות מודעים לכך ולעמול רבות לשינוי. בתי הספר שלנו, מנהליהם ופרנסינו יכולים לחשוב – ולחשוב שוב – על מטרותינו החינוכיות ועל הדרכים הבריאות שיסייעו לתלמידינו להגיע אליהן. ואם יש אנשי צוות שהתנהגותם אינה מתיישבת עם מסקנותינו, זהו הזמן להציב את רווחת ילדינו במקום הראשון.

בואו נדבר על זה.

תרגום מאנגלית מאת: חנה פורטגנג

מאמר המקורי

מאמר משני בנושא

bar mitzva kislev5778 web IMG 8213

יום בר-מצווה האחרון: ה' בכסלו (23.11) לחוגגים כניסתם לעול מצוות בין תשרי לניסן תשע"ח!! לצפייה בתמונות
לצפייה באירוע הקודם...


יום בת-מצווה האחרון: י"ז בטבת (04.01) לאלה שחוגגות בין החודשים תשרי וניסן תשע"ח!!

batmitzvaprogram tevet5778 icon

לבנות אייר עד אלול,
נחגוג אי"ה בסיון.

לצפייה בתמונות...


abazak yechezkel

השיעורים הראשונים בסדרה החדשה "עיון בספר יחזקאל" כבר נשלחו. האם אתה בין המנויים?
תירשם עוד היום!!ספר חדש שאלות ותשובות בנושא זוגיות ומשפחה. לפרטים נוספים...
avo beitcha frontcover webלשאר ניגוני הישיבה, לחצו כאן.


virtualiweb2

library celebrates web

הספריה התורנית של ישיבת הר עציון חוגגת 35 שנה! כתבה מאת הספרן הראשי - אהרן ביג'ל


ימי עיון בתנ"ך תשע"ח

ראשון עד חמישי, ג' במנחם אב עד ז' במנחם אב (15-19.7)


 ימי עיון בתנ"ך תשע"ז

זו השנה השמינית ש-ynet שדר שיעורים מתוך "ימי עיון בתנ"ך" של המכללה האקדמית הרצוג. צפו בשיעורו המרתק של הרב יואל בן-נון על המערכת הפוליטית של ימי הנביאים בכלל - והנביא ישעיהו בפרט

לחצו כאן לצפייה 
במבחר שיעורים של שנים קודמות
לשיעורי ימי העיון לתנ"ך תשע"ז של מכללת הרצוג


 

"מאה שנים לא כתבו כך על הגמרא"  הרב עמיחי גורדין מדבר בהתלהבות על המפעל של ראש הישיבה הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל. כתבה זו הופיעה לראשונה בעלון שבת "עולם קטן" שבת פרשת אמור תשע"ג.


  לזכרו של מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"ל


 אתה מוזמן לשתף אותנו בסיפורים אישיים, תנחומים, הספד, קבצי אודיו או וידאו על מורנו ורבינו ראש הישיבה הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל דרך טופס זה. במידת האפשר נפרסם חלק מהקבצים.


 אקטואליה 

עוד בעניין "תורת המלך"
הרב עמיחי גורדין והרב חיים נבון

מוסר המלחמה
הרב יובל שרלו

אמפתיה אינה לגיטימציה
הרב חיים נבון 

עוד שערורייה:
הגיע הזמן לאחוז את השור בקרניו?
הגב' שיינה גולדברג
 

"מהפכת הטאבלטים מייבשת
את מוח ילדינו"

הרב עמיחי גורדין

"הצעת הפשרה עם נשות הכותל - חורבן"
הרב יובל שרלו

"אין לסגולת "פרשת המן" שום מקור תורני"
הרב אמנון בזק
 

איך משפיעים על הדור
הרב עמיחי גורדין


באור פניך יהלכון
שיחה עם הרב ראובן ציגלר,
מנהל בית המדרש הוירטואלי

על ראש הישיבה הרב אהרן ליכטנשטיין,
ועל ספרו שיצא לאור במהדורה חדשה - באור פניך יהלכון


 רוצים להתארח בישיבה בשבת?

  summer-web  shabbat-web

לחצו על התמונות לפרטים נוספים!!


להיות תלמידו של הרב עמיטל זצ"ל
מתוך ראיון עם הרבנית מלכה פיוטרקובסקי

"כשהרב יהודה עמיטל זצ"ל נפטר, הרב יובל שרלו הספיד אותו וסיפר שישב איתו פעם אחת בפאנל וסבר הפוך לגמרי ממנו. הרב עמיטל היה מורו ורבו, ושרלו, בברכיים נוקשות, בפני ציבור של מאות בני אדם, קם ואמר, 'כל מה שיש לי למדתי מהרב עמיטל, אף על פי שאני עומד לומר את ההפך המוחלט ממנו'. קם הרב עמיטל ואמר: 'סוף סוף יש לי תלמיד אחד אמיתי'".


 VBM English KMTT Revava Migdal Oz Herzog College


ימי העיון בתנ"ך בשנת תשע"ג יתקיימו בימים א-ה, כ"ט בתמוז - ד' במנחם אב (7-11.7.13)
י
ום הסיורים יתקיים ביום חמישי י"א באב (18.7) 

בין כתלי הישיבה

מה מתרחש אצלנו
ארכיון מלא


תורת חיים

שיעור בגמרא בבא קמא מפי הרב עזרא ביק
בשידור חי

לימוד דף יומי

לימוד בדף יומי - קבל כלי עזר מבוגרי הישיבה

לוח משנה והלכה יומית

הצטרפו לתכנית לימוד של 2 משניות ביום ו/או 3 הלכות בשו"ע ביום. הלוח כולל גם דף יומי ופרק יומי בתנ"ך.

להורדה

לוח רמב"ם יומי
להורדה

אפליקציית לימוד יומית

זמינה להורדה חינם למכשירי אנדרואיד
לזכרו של תלמידנו אוריאל ליברנט ז"ל.  לפרטים נוספים.

קבצי אודיו