עוד שערורייה: הגיע הזמן לאחוז את השור בקרניו? 

שיינה גולדברג

שיינה גולדברג מלמדת תלמידות ישראליות ואמריקאיות בבית מדרש לנשים מגדל עוז ליד ישיבת הר עציון. היא עלתה עם משפחתה לאלון שבות בחודש יולי 2011 לאחר שעבדה כיועצת הלכה ולמדה בישיבה התיכונית מעיינות בניו ג'רזי.

 

לפני שבועיים נחשפה שערורייה חדשה: עוד רב מחנך נאשם בהתנהגות מקוממת והרסנית עם תלמידותיו. הפעם ההאשמות כה חמורות, שראוי שרבנים מכל רחבי העולם, מישראל, מניו יורק ומלוס אנג'לס, על כל רצף היהדות האורתודוקסית,יתאחדו ויחתמו על כתב אזהרה לציבור. האדם המדובר נחשד במאות מעשים מגונים, והרס חיים אינספור.

Prominent-rabbi-and-educator-accused-of-grooming-abuse-of-power

עם כל הדיונים והתחושות הקשות טרם הצבענו על הבעיה האמתית, ולכן – למרות הסתייגותי העמוקה מכתיבה פומבית לגופו של אדם או של מקום – אני מבקשת לחשוף עוד פרק בסיפור.

את הרב המדובר הכרתי באופן אישי: לפני 18 שנה באתי לישראל לשנת לימוד במדרשה שבו הוא לימד. הוא התגורר עם משפחתו הצעירה במתחם הקמפוס, בדירה שמתחתי, ומהפעם הראשונה שבה פגשתי אותו הייתה לי תחושת בטן שעליי לשמור ממנו מרחק. היה משהו מפחיד בכך שזכר בעל פה את כל ציוני הפסיכומטרי שלנו עוד לפני שהגענו. הוא ידע בדיוק מי ומי הרשומות לאוניברסיטה יוקרתית, ויזם באובססיביות חברותות עם תלמידות ספציפיות. לעולם לא עם החלשות שבחבורה, רק עם 'הטובות והמבריקות'. זה היה משחק מבחינתו. אתגר. האם הוא יכול לפצח את הקשוחות ביותר? לשבור אותן ואחר כך לשקמן? היו נערות שהוחמאו מבחירתו בהן, ואחרות שנפגעו משום שלא עברו את סינוניו.

לאחר שחיזק את הקשרים הללו הוא נעשה מניפולטיבי, וטיפח פולחן עצמי ותלות של הבנות בו. הוא היה סרקסטי, נשכן, ציני, והשתמש בערמומיות בשכלו החריף ובידע התורני שלו. הוא היה מבריק, פשוט מבריק. הוא ידע סוגיות בעל פה, ונקודת מבטו, כמובן, הייתה תמיד "נכונה". מעולם לא יכולנו באמת לאתגר את קריאתו או את הבנתו, כי בעיני כולם הוא נתפס כתלמיד חכם האולטימטיבי. הוא שלט בתורה. והוא היה רק ​​בן27.

נשארתי מרוחקת, ובכל זאת חוויית הקשר אתו הכאיבה לי מאוד. מספר פעמים הוא הטיח בי כלאחר יד משפטים מרושעים כל-כך שהם גרמו לי לבכות עד שהתקשיתי לנשום, ותחושות קשות של בלבול ונטישה התעוררו בי כאשר ניסיתי להעלות את חששות באוזני חברות ומורים, ובמקום להקשיב לדבריי בכובד ראש הם גרמו לי לפקפק בעצמי.

אלו הבעיות האמתיות המטרידות את מנוחתי זמן רב כל כך. 

האיש הזה מעולם לא היה ראוי לשאת בתפקיד חינוכי. 

גם ידיעת כל התורה שבעולם לבדה אינה הופכת אדם למחנך שראוי להפקיד בידו כיתה של נשמות צעירות, שכל כך קל להשפיע עליהן.

זמן רב לפני שמישהו חשד בהתנהגות מינית בלתי הולמת, היה ברור כשמש שהוא נעזר בשיטות הוראה שאינן בריאות כדי לטפח קשרים עם התלמידות, אבל נדמה שאיש לא הבחין בכך מלבד כמה נערות תמימות.

ובכן, אני רוצה לדבר על זה. אני רוצה לדבר על מורים שמשתמשים בהפחדה וברגשות אשם לעתים קרובות וללא אבחנה כדי להניע ולעורר, על מורים המנסים במכוון לעורר בתלמידיהם תחושת ניכור כלפי עברם – כלפי הוריהם, משפחותיהם, בתי הספר שלמדו בהם, קהילותיהם, בתי הכנסת שלהם ואפילו כלפי רבני בתי הכנסת; מורים המרסקים את תלמידיהם כדי שיוכלו לשוב ולבנותם מחדש בדמותם; מורים המעודדים הערצה כלפי עצמם, שהערכתם העצמית תלויה בתלמידיהם; מורים חסרי מערכות קשרים אמתיות עם עמיתיהם כי "התמסרו" לתלמידיהם ולתלמידותיהם; מורים המלמדים את התלמידים שלא לבטוח בעצמם, שלא להסתמך על האינסטינקטים שלהם ולא להקשיב לקולות הפנימיים שלהם.

למרבה הצער, מורים כאלה אינם נדירים, אך איננו מדברים על הנזק שהם גורמים, על הצמיחה המהירה והשינוי שהם מטפחים שבדרך כלל אינם מחזיקים מעמד, ואם כן, הם גובים מחיר גבוה; על תלמידיהם שלעתים קרובות מוצאים את עצמם ריקים ואבודים שנים אחר כך; על רגשות האשם שנשארים לנצח; על מערכות היחסים שנהרסו בתהליך ועל התלות שנוצרה.

איננו מדברים על כך כי כרגע התמונה ורודה. המורה כריזמטי, שיעוריו עמוסי משתתפות; המורה מסורה כל כך לתלמידותיה והצמיחה נראית מרגשת ואמתית.

יש דרכים בריאות וחיוביות לחנך ולעורר צמיחה, בכל מסלול חינוכי – חרדי, מודרני ואחר. דרכים אלו בדרך כלל שורשיהן במידות כגון רחישת כבוד, ענווה, אחריות ואמון.

רחישת כבוד עמוק לתלמידים משמעותו להבין מהיכן באו ולהעריך את מי שהם; להעריך את מערכות היחסים שלהם עם בני משפחתם ועם חבריהם ולעודד אינטראקציות חיוביות ככל האפשר; משמעותה שאיפה לצמיחה אורגנית ואטית שהיא חלק מרצף, ואינה בנויה על נתק מוחלט מהעבר.

ענווה פירושה יכולת להודות בכישלונותינו ובמגבלותינו. זוהי יכולת לומר לתלמידינו שאין לנו תשובה כאשר איננו יודעים דבר מה. ענווה פירושה גם להבין כי הדרך שלנו איננה הדרך היחידה, ולפעמים מישהו אחר יודע יותר מאתנו, או יודע טוב יותר, או שפשוט יש לו מבט אחר על הדברים. ענווה פירושה הבנה שכל אדם הוא אינדיבידואל, וכי חשוב שתלמידות יטפחו ויפתחו את האינדיווידואליות במקום לדכא אותה; ענווה משמעותה כי המטרה אינה יצירת גרסאות מיניאטוריות של עצמנו.

נדרשת אחריות בשיטות ההוראה: הפחדה ורגשות אשם עשויים להיות יעילים בהשראת שינוי חד ומידי, אבל בטווח הארוך הם לעתים קרובות מובילים לספק עצמי, לטינה ולדיכאון. אחריות פירושה שעלינו המורים להיות כנים באשר לעליות ולמורדות של החיים, לתאר רגעים קשים שעלולים להתעורר ולהכין את התלמידים להתמודד אתם. אחריות משמעותה ליידע את התלמידות שלנו שגם לנו יש אתגרים, שאלות, מאבקים וספקות. הוראה באחריות פירושה התאזרות בסבלנות, כי צמיחה אמתית היא תהליך שנדרש לו זמן רב; זו הפנמה כי כדי שמשהו יופנם באמת על התלמידים לעמול רבות.

לבסוף, עלינו לחנך את תלמידינו לפתח בעצמם אמון. אמון ביכולתם לחשוב, לשקול דברים ולהחליט החלטות טובות. אמון בתחושות הבטן שלהם, לשים לב כאשר משהו מרגיש לא נכון. עלינו להאמין שתלמידינו הם טובי לב ושהם רוצים לעשות את הדבר הנכון, ואל לנו לבגוד באמונם כשהם משתפים בדאגה אלא להקשיב בתשומת לב רבה מאוד למה שהם אומרים לנו.

גם אם לא נסכים מהו בדיוק חינוך בריא, בואו נסכים לפחות מהו חינוך שאינו בריא.

אני מקווה כי בעקבות השערורייה הזאת לא נצקצק על 'מחנך אחד חריג' ונמשיך הלאה כאילו הכול בסדר. אסור לנו לאפשר לסקנדל להסיח את דעתנו ולהשכיח מאתנו מה היה בלתי נסלח בהתנהגותו כמורה גם לו לא נגע באיש מעולם.

מורים כמוהו מסתייעים בתרבות חינוכית המוקירה דמויות מבריקות וכריזמטיות ומתגמלת אותן, הגם שלעתים קרובות הן בעייתיות מאוד ומותירות מאחוריהן שבילים חרוכים בין צללי הצלחותיהם.

כקהילה עלינו להיות מודעים לכך ולעמול רבות לשינוי. בתי הספר שלנו, מנהליהם ופרנסינו יכולים לחשוב – ולחשוב שוב – על מטרותינו החינוכיות ועל הדרכים הבריאות שיסייעו לתלמידינו להגיע אליהן. ואם יש אנשי צוות שהתנהגותם אינה מתיישבת עם מסקנותינו, זהו הזמן להציב את רווחת ילדינו במקום הראשון.

בואו נדבר על זה.

תרגום מאנגלית מאת: חנה פורטגנג

מאמר המקורי

מאמר משני בנושא

יום בר מצווה יד' בכסלו תשע"ט
 לבני מצווה החל מתשרי תשע"ט.

095A2525 Arye Schreiber and son 276x185

תודה שבאתם!! לצפייה בתמונות

לאלה שחגגו בין ניסן לאלול תשע"ח: 
צפייה בתמונות


הקלטת שירת ההמונים - ברן יחד 

beron yachad kululam276

שהתקיימה בחודש אלול ושודרה בעצרת סיום אירוע היובל


לבנות שחוגגות בין תשרי לניסן,
ניפגש אי"ה ביום חמישי י"ב בטבת תשע"ט. הרישום נפתח!

batmitzvaprogram tevet5778 icon

יום בת-מצווה: י"ז בסיון (31.05) לאלה שחגגו בין החודשים אייר ואלול תשע"ח!! לצפייה בתמונותvirtualiweb2הר הספרים היהודי

har hesoforim hayehuda web2

במהלך יובל שנותיה זכתה ישיבת הר עציון להוציא ספרים רבים בתחומי עיון, תנ"ך, מחשבה ועוד. לרגל שנת היובל בית הישיבה וארגון הבוגרים מכריזים על מיזם ייחודי להפצת ספריית הישיבה ותורתה הייחודית ברחבי קהילות ישראל.

RYA vehaaretz edition3 withBeinHitchabrut314

מהדורה   חדשה! 

לרגל מלאות יובל שנים להקמתה של הישיבה, אנו שמחים להוציא מהדורה חדשה מורחבת של הספר.

נוסף  הפרק   "בין מחויבות להתחברות", 
המבוסס על תקציר משיחותיו של הרב בנושא זה!
להזמנות...תורת חסד - ביבליוגרפיה של כתבי מו"ר הרב ליכטנשטיין זצ"ל

לידיעתכם: לאחרונה הועלה עדכון של כתבי מורנו הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל, בקישור זה. נתווספו קישורים למאות מאמרים, כך שכמעט 90% ממאמרי הביבליוגרפיה עכשיו נגישים ברשת!את השיר "אין לי צומת אחר" כתב שמואל מוניץ, תושב אלון שבות, בעקבות שרשרת פיגועי טרור בצומת גוש עציון בפברואר 2016 / אדר א' תשע"ו. יוני גנוט (בוגר ישיבת ההסדר הר עציון ומכללת הרצוג באלון שבות) הלחין את השיר והקליט אותו לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה. השיר מוקדש לזכרם של הנרצחים בפיגועים בצומת הגוש: כנרת מנדל, מתת רוזנפלד-אדלר, עוז בן מאיר, יעקב דון, עזרא שוורץ, הדר בוכריס ואליאב גלמן ז"ל.ספר חדש מצווה בפרשה,
מאת הרב בנימין תבורי 
לפרטים נוספים...

RBTabory hebrew front and spine314לשאר ניגוני הישיבה, לחצו כאן.library celebrates web

הספריה התורנית של ישיבת הר עציון חוגגת 35 שנה! כתבה מאת הספרן הראשי - אהרן ביג'ל20 שנה לבית מדרש מגדל עוז

20shana MO iconימי העיון בתנ"ך של מכללת הרצוג תשע"ח

שיעורי ימי העיון לתנ"ך תשע"ז

לחצו כאן לצפייה 
במבחר שיעורים של שנים קודמות "מאה שנים לא כתבו כך על הגמרא"  

הרב עמיחי גורדין מדבר בהתלהבות על המפעל של ראש הישיבה הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל.   לזכרו של מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"להציבור מוזמן לשתף אותנו בסיפורים אישיים, תנחומים, הספד, קבצי אודיו או וידאו על ראשי הישיבה, מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"ל ומו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל דרך טופס זה. במידת האפשר נפרסם חלק מהקבצים. אקטואליה

אסור לנו לחמש רוצחים
הרב יואל בן נון

סיסמאות רבות נשמעו סביב חוק הגיוס
הרב אמנון בזק

'נשמת'- צעד משמעותי בשילוב נשים בעולם התורה 
הרב עמיחי גורדין

מוסר המלחמה
הרב יובל שרלו

אמפתיה אינה לגיטימציה
הרב חיים נבון 

עוד שערורייה:
הגיע הזמן לאחוז את השור בקרניו?
הגב' שיינה גולדברג
  רוצים להתארח בישיבה בשבת?

  shabbat eruach web

לחצו על התמונה לפרטים נוספים!!


להיות תלמידו של הרב עמיטל זצ"ל
מתוך ראיון עם הרבנית מלכה פיוטרקובסקי

"כשהרב יהודה עמיטל זצ"ל נפטר, הרב יובל שרלו הספיד אותו וסיפר שישב איתו פעם אחת בפאנל וסבר הפוך לגמרי ממנו. הרב עמיטל היה מורו ורבו, ושרלו, בברכיים נוקשות, בפני ציבור של מאות בני אדם, קם ואמר, 'כל מה שיש לי למדתי מהרב עמיטל, אף על פי שאני עומד לומר את ההפך המוחלט ממנו'. קם הרב עמיטל ואמר: 'סוף סוף יש לי תלמיד אחד אמיתי'".


 VBM English KMTT Revava Migdal Oz Herzog College


ימי העיון בתנ"ך בשנת תשע"ג יתקיימו בימים א-ה, כ"ט בתמוז - ד' במנחם אב (7-11.7.13)
י
ום הסיורים יתקיים ביום חמישי י"א באב (18.7) 

בין כתלי הישיבה

מה מתרחש אצלנו
ארכיון מלא


בית מדרש מחובר
מיזם חדש מנגיש את שיעורי הישיבה. קול התורה הייחודי
של ישיבת הר עציון זמין לצפייה.

מבחר שיעורים, החל בשיעור הכללי ועד סרטוני פרשת שבוע מתעדכנים מידי יום!

לימוד דף יומי

לימוד בדף יומי - קבל כלי עזר מבוגרי הישיבה

לוח משנה והלכה יומית

הצטרפו לתכנית לימוד של 2 משניות ביום ו/או 3 הלכות בשו"ע ביום. הלוח כולל גם דף יומי ופרק יומי בתנ"ך.

להורדה

לוח רמב"ם יומי
להורדה

אפליקציית לימוד יומית

זמינה להורדה חינם למכשירי אנדרואיד
לזכרו של תלמידנו אוריאל ליברנט ז"ל.  לפרטים נוספים.

קבצי אודיו