הרב אמנון בזק (03.07.18)

סיסמאות רבות נשמעו סביב חוק הגיוס, אך המקוממות ביותר היו של הפוליטיקאים החרדים, שנשאו את שם לימוד התורה לשווא ועשו את התורה קרדום לחפור בה. אין אמת באמירה לגבי הבחורים החרדים: "הם לומדים תורה ולכן אסור לגייס אותם"; האמת היא הפוכה – הם לומדים תורה כדי שלא יגייסו אותם. אם לא הייתה חובת גיוס, המציאות בחברה החרדית בישראל הייתה בדיוק כמו מקבילתה בכל ריכוז חרדי בחו"ל, ולמעשה גם בהיסטוריה של עולם הישיבות: רובם היו לומדים שנים מועטות בישיבות, ואחר כך יוצאים לרכוש מקצוע (וממילא גם היו יכולים לשרת בצבא לתקופה מסוימת).

הסיבה שהחברה החרדית אינה מתגייסת לצבא אינה קשורה ללימוד תורה. היא נובעת מהחשש, המובן כשלעצמו, מכך שגיוס לצבא ימוטט את אורח החיים החרדי השמרני, שלא הורגל למסגרת הצבאית ככלל, ולמגע ישיר עם החברה הלא-חרדית בפרט. רק מסיבה זו הומצאה שיטה חדשה שלא הייתה קיימת בעם ישראל מעולם: חברה שלמה שכולה הולכת ללמוד לאורך ימים ושנים בישיבות, כדי להשתמש בנימוק של לימוד תורה על מנת להצדיק את אי ההליכה לצבא. כל עוד השיטה עובדת לפחות למראית עין, אין לחברה החרדית שום סיבה לנסות למצוא דרכים חדשות. אולם, הנזקים של שיטה זו מוכרים היטב: לציבור גדול אין באמת יכולת ללמוד לאורך ימים ושנים, וכך נוצרות תופעות נרחבות של שבבניקים, 'נושרים' וסתם בטלנים בהמוניהם, וזאת מלבד יצירת חברה החיה בעוני על כל השלכותיו.

אם באמת היה רצון לפתור באופן יסודי את נושא השתתפות החרדים בצבא, לא בחוקים בכנסת ובהוראות בג"ץ, יש לכך דרך אחת, ארוכה שהיא קצרה: בשלב הראשון, ביטול חובת הגיוס לחרדים וביטול התלות בין שירות צבאי ליציאה לעבודה. בדרך זו עולם הישיבות יחזור בתוך זמן קצר לממדיו הטבעיים, ומרבית החרדים יצאו לעבודה לאחר כמה שנות לימוד בישיבה וישתלבו בחברה, כמקביליהם בחו"ל. בשלב השני, השתלבות זו תביא לרצון למצוא מסגרות המאפשרות גיוס לצבא גם לחרדים (כגון מסלולים דומים לישיבות הסדר), שכן ברגע שתוסר ממנו החובה החוקית והצורך להתגונן מפניה, אין ספק שהמגזר החרדי יבין שאין שום הצדקה לכך שהוא לא ייטול חלק בהגנה על חיינו בארץ ישראל כמו כל מגזר אחר, תוך התעלמות מזעקתו של משה רבינו: "הַאַחֵיכֶם יָבֹאוּ לַמִּלְחָמָה וְאַתֶּם תֵּשְׁבוּ פֹה?".

Image may contain: text

virtualiweb2

יום בר מצווה הקרוב: 
כ"ה באייר תשע"ט 30.05.19
לבני מצווה החל מניסן תשע"ט.
הרישום נפתח!

095A2525 Arye Schreiber and son 276x185

יום בר מצווה יד' בכסלו תשע"ט
 לבני מצווה מתשרי עד ניסן תשע"ט. 
תודה שבאתם!! לצפייה בתמונות


RYBN RYM iyar web

סדרת שיעורים חדשה לחודש אייר
עם הרב יעקב מדן והרב יואל בן נון


הקלטת שירת ההמונים - ברן יחד 

beron yachad kululam276

שהתקיימה בחודש אלול ושודרה בעצרת סיום אירוע היובל
ספר חדש - כרך ב'
בסדרת טללי שבת,
מאת ראש הישיבה הרב ברוך גיגי

RBG tallelei shabbat 2 volume set web

לפרטים והזמנות...

הר הספרים היהודי

har hesoforim hayehuda web2

במהלך יובל שנותיה זכתה ישיבת הר עציון להוציא ספרים רבים בתחומי עיון, תנ"ך, מחשבה ועוד. לרגל שנת היובל בית הישיבה וארגון הבוגרים מכריזים על מיזם ייחודי להפצת ספריית הישיבה ותורתה הייחודית ברחבי קהילות ישראל.

RYA vehaaretz edition3 withBeinHitchabrut314

מהדורה   חדשה! 

לרגל מלאות יובל שנים להקמתה של הישיבה, אנו שמחים להוציא מהדורה חדשה מורחבת של הספר.

נוסף  הפרק   "בין מחויבות להתחברות", 
המבוסס על תקציר משיחותיו של הרב בנושא זה!
להזמנות...תורת חסד - ביבליוגרפיה של כתבי מו"ר הרב ליכטנשטיין זצ"ל

לידיעתכם: לאחרונה הועלה עדכון של כתבי מורנו הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל, בקישור זה. נתווספו קישורים למאות מאמרים, כך שכמעט 90% ממאמרי הביבליוגרפיה עכשיו נגישים ברשת!לשאר ניגוני הישיבה, לחצו כאן.ימי העיון בתנ"ך של מכללת הרצוג תשע"ח

שיעורי ימי העיון לתנ"ך תשע"ז

לחצו כאן לצפייה 
במבחר שיעורים של שנים קודמות "מאה שנים לא כתבו כך על הגמרא"  

הרב עמיחי גורדין מדבר בהתלהבות על המפעל של ראש הישיבה הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל.   לזכרו של מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"להציבור מוזמן לשתף אותנו בסיפורים אישיים, תנחומים, הספד, קבצי אודיו או וידאו על ראשי הישיבה, מו"ר הרב יהודה עמיטל זצ"ל ומו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין זצ"ל דרך טופס זה. במידת האפשר נפרסם חלק מהקבצים. 

  shabbat eruach web

לחצו על התמונה לפרטים נוספים!!


להיות תלמידו של הרב עמיטל זצ"ל
מתוך ראיון עם הרבנית מלכה פיוטרקובסקי

"כשהרב יהודה עמיטל זצ"ל נפטר, הרב יובל שרלו הספיד אותו וסיפר שישב איתו פעם אחת בפאנל וסבר הפוך לגמרי ממנו. הרב עמיטל היה מורו ורבו, ושרלו, בברכיים נוקשות, בפני ציבור של מאות בני אדם, קם ואמר, 'כל מה שיש לי למדתי מהרב עמיטל, אף על פי שאני עומד לומר את ההפך המוחלט ממנו'. קם הרב עמיטל ואמר: 'סוף סוף יש לי תלמיד אחד אמיתי'".


 VBM English KMTT Revava Migdal Oz Herzog College


ימי העיון בתנ"ך בשנת תשע"ג יתקיימו בימים א-ה, כ"ט בתמוז - ד' במנחם אב (7-11.7.13)
י
ום הסיורים יתקיים ביום חמישי י"א באב (18.7) 

בין כתלי הישיבה

מה מתרחש אצלנו
ארכיון מלא


בית מדרש מחובר
מיזם חדש מנגיש את שיעורי הישיבה. קול התורה הייחודי
של ישיבת הר עציון זמין לצפייה.

מבחר שיעורים, החל בשיעור הכללי ועד סרטוני פרשת שבוע מתעדכנים מידי יום!

לימוד דף יומי

לימוד בדף יומי - קבל כלי עזר מבוגרי הישיבה

לוח משנה והלכה יומית

הצטרפו לתכנית לימוד של 2 משניות ביום ו/או 3 הלכות בשו"ע ביום. הלוח כולל גם דף יומי ופרק יומי בתנ"ך.

להורדה

לוח רמב"ם יומי
להורדה

אפליקציית לימוד יומית

זמינה להורדה חינם למכשירי אנדרואיד
לזכרו של תלמידנו אוריאל ליברנט ז"ל.  לפרטים נוספים.

קבצי אודיו